17.8. - 1.Disciplína
  18.8. - 2. Disciplína
  19.8. - Neletový den
  20.8. - 3. Disciplína
  21.8. - 4. Disciplína
  22.8. - 5. Disciplína
  23.8. - 6. Disciplína
  24.8. - 7. Disciplína
  25.8. - 8. Disciplína
  26.8. - 9. Disciplína
  27.8. - 10. Disciplína
  28.8. - 11. Disciplína
  29.8. - Neletový den
  30.8. - Neletový den
     
 
  Oficiální celkové výsledky - Klubová třída
Oficiální celkové výsledky - Kombinovaná třída
Oficiální celkové výsledky - Ženy

  Pořadí podle korigovaných bodů

Klubová třída

 
1. Koutný Petr - Křižanov, ASW15

2. Tomaňa Jaroslav - Zbraslavice, CirrusStd

3. Novák Ivan - Ústi nad Orlicí, CirrusStd

Kombinovaná třída

 
1. Suchánek Tomáš - Jičín, LS8

2. Krejčiřík Petr - Hranice, Ventus

3. Loužecký Pavel - Přibyslav, Ventus2

Ženy

 
1. Vepřeková Jana - Dvůr Králové, Discus CS

2. Netušilová Alena - Zbraslavice, Ventus 2a

3. Trešlová Jana - Raná, Discus CS


30.8. - 11:30
Dobrý den! Vítejte na posledním dnu Mistrovství ČR v plachtění 2003 v Křižanově. Po deštivé a především větrné noci se piloti již od rána shlukovali na všech možných místech a čekali na desátou na hlavní slovo. Předpověď počasí na dnes není příznivá, ani Jacek už nic nevymyslí a tak je vyhlášen neletový den. V reálu to znamená konec závodů, před námi je oficiální vyhlášení výsledků plánované na 18:00 hodinu. Od 20:00 pak začne závěrečný večírek a společně oslavíme ukončení úspěšných závodů.
V internetovém zpravodajství budeme na této stránce ještě pár hodin pokračovat, závodníci však již zůstávají o poslední záběry z vyhlašování ochuzeni, protože právě teď začínáme "vypalovat" obsah stránky na CD, které jim chceme předat na ukončení.

Slovo k závodníkům:
Loučíme se tedy s Vámi, vítězům srdečně blahopřejeme, všem přejeme šťastný konec úspěšné sezóny, dobře se ještě bavte, dobře doleťte a dojeďte. Doufáme, že se Vám v Křižanově líbilo a že jsme Vás těmito stránkami trochu pobavili.
Za všechny ahoj!
Jana Koutná a Pavel Holouš


29.8. - 17:15
V 16:44 začalo v Křižanově pršet. Blíží se k nám bouřka z proklamované studené fronty. I vojáci z Náměště nás varovali před její intenzitou a sami uzavřeli letiště (svoje). Jarda Tomaňa (znáte jako Zipa) se ještě proletěl se svou Renčou v L-23. Hangár se podařilo zavřít s prvními kapkami deště za vydatné pomoci všech, i závodníků. Jak říká Jacek: "Je to zde. V této chvíli asi skončilo klání na tomto letišti"!
Větší skupina "persón"se prozřetelně seskupila v okolí baru. Z kuloárů se také donesly zprávy, že někteří věnovali volný den rozpojovacím a skládacím pracem, takový Pepa Bušek (DAV) už prý nemá na palubě zapojeného nic. Vedení soutěže za zvuků deště pracuje na vše možných přípravách všech možných oficialit, včetně úplné rekonstrukce briefingového placu, který se evidentně chystá na zítřejší taneční vystoupení závodníků.
Pro ty, kdo neplánují přijet pobejt už dnes, přineseme v podvečer a večer další zprávy z letištního dění.

29.8. - 10:30

Ahoj při pátku. Blížící se fronta, před desátou hodinou už stojící na čáře Znojmo - Tábor, "odsoudila" závodníky k volnému dni. Po pravdě je to však příliš nemrzí a rádi se budou věnovat jiným aktivitám (např. návštěvám známých, prohlídkám okolních pamětihodností a dalším slibovaným rodinným zábavám). I Jacek nevykouzlil z Internetu nic příznivého, podle jeho odhadu se hrana už kolem poledne přesune nad nás. Zatím ani výhled na zítra nevypadá letově.


28.8. - 22:50
  Oficiální výsledky 11.disciplíny - Klubová třída
Oficiální výsledky 11.disciplíny - Kombinovaná třída

  IGC - 11.disciplína (zip 1,8M)

28.8. - 19:00
A přinášíme novinky z plachtařského dění. Jedenáctá disciplina v Křižanově je platná! Většina pilotů doletěla, ostatně brzy již určitě vyvěsíme neoficiální výsledky, tak to nebudeme složitě vypisovat. Dnes jsme pro Vás zaznamenali autentické projevy několika jedinců pod názvem:

"Jedenáct proslovů o jedenácté disciplině":
1) Zip (ZIP): "Koňský potah. Čučkař."
2) Daneš Grula (BH): "Po včerejšku je mi všechno jedno. Větší hrůza než včera to být nemůže."
3) Petr Ticháč (AE): "Pustil jsem to dopředu na tutovej kopec, kterej mě letos 4x vzal, teď tam byly 4 m/s taky, ale dolů!!!"
4) Martin Vnouček (TS): "To bylo úplně nechutný. Když se tady vyškrábu z těch sr...k. Pak jsem to utavil. A ještě v takových kotárech". (pozn. po přistání v oblasti Vírské přehrady)
5) Petr Stárek (66): "Pomalu. Zase mě dostanou na kofíku. Jednou jsem se zvednul ze dvou a jednou ze třech stovek."
6) Tomáš Rendla (7A): "To byla normálně vlna namíchaná s termikou."
7) Alena Netušilová (AZ): "Kdyby člověk dnes přistál, tak by to bylo za odměnu."
8) Miloš Dedera (L3): "Já se dám radši na ty ryby. Dnes jsem se v tom vzduchu jen zmítal."
9) Michal Lešingr (LL): "No, nebyl to devatenáctej kilometr jako včera, ale málem. Na trati moc nechybělo. Ale před odletem jsem měl ve vlně 1800 m. Nádhera!"
10) Michal Poslužný (B2): "Na to, že jsem jezdil po šiškách, dobrý. Vypustil jsem vodu a to "stópalo"..."
11) Marek Pechanec (ET): "Tak hnusné počasí, hoši. Já jsem vůbec nepochopil, kde to dnes bylo."

Zkrátka, ani dnes se body nerozdávají zadarmo a na závodnících je už znát únava.
O tom, že se dnes dalo využít i vlnového proudění se asi nejzřetelněji přesvědčil Roman Dobiáš, který severozápadně letiště vystoupal do 2 700 m MSL. Většina závodníků mluvila o střihu větru ve výšce kolem 1400 m, prorazit výš bylo úspěchem.

28.8. - 13:00

Start se posouval do půl dvanácté, přesně v 11:30 startuje Zip a hned za ním Petr Koutný. V prostoru vypnutí jsou vidět tvořící se kumuly a tak dnes není problém s opakovanými starty. Klubová třída má otevřen odlet ve 12:07 hod. Menší problém má na startu Jirka Štěpánek (MT) se svým loggerem, chybu mu pomáhá operativně vyřešit Luděk Kluger. I tak však Jirka odkládá start a posunuje se na konec startovního pole. Kombinovaná startuje ve 12:10, šest pilotů odkládá a tak je páska otevřená už ve 12:30.
Jak předpovídal Jacek, počasí se prostě nějakým směrem vyvíjí. Záběry z posledních hodin ukazují, že závodníci se budou pohybovat v oblasti s malou oblačností.

Ještě než závodníci odletí na trať, vrátíme se krátce ke včerejší disciplině. Na obrázcích se můžete podívat na meteorologickou situaci během briefingu a pak na to, jak se počasí vyvinulo při doletech...


28.8. - 10:15
Přinášíme čerstvé ranní zprávy. Slunce svítí, před barem vládne naprostá pohoda. Většina účastníků si lebedí, nezajímá je jaký je den a pomalu přestává být důležité všechno, kromě plachtění.
Včera večer se v baru hrálo, řvaly se letištní písně a bylo příjemně. Ještě dnes se při snídani rozebírala včerejší disciplina, padl nový výraz "krtkování". Je to: za a) plašení krtků za b) sledování Krtečka v TV nebo za c) pokus o navazování do stoupavých proudů níže než 559 m AGL?
Proběhl briefing, dnes se vyhlašuje už 11. disciplina: pro klubovou i kombinovanou třídu let přes oblasti v časovém limitu 3:30 hod jako "A" (případně 2:30 hod jako "B"). Start se předpokládá na 11:00 hodin.


  Oficiální výsledky 10.disciplíny - Klubová třída
Oficiální výsledky 10.disciplíny - Kombinovaná třída

  IGC - 10.disciplína (zip 1,9M)

27.8. - 19:00

A jsme zase tady. Závodníci jsou opravdu dobří, čelili větru z boku i proti, točili nízko nad zemí a vůbec bojovali jako lvi. Byli i takoví drsňáci, kteří se dnes zachraňovali ve výšce středně vysokého paneláku. Hrdiny dne jsou všichni za bukem sedící piloti - "medlaňácká parta" ve spolupráci s Léšou to dotlačila až na celých 18 km od letiště! Zatím nemáme jasno v tom, kdo zavelel k tomuto hromadnému sebeobětování. Zaznamenali jsme však názor, že po jejich dopadu do pole se počasí změnilo k lepšímu.
Do cíle doletělo v klubové třídě 10 koňů, většina ostatních se momentálně přesunuje v demontovaném stavu (teda jako ty větroně). Informace pro ty, koho zajímá pořadí na "můstku": Petr K. i Zip doletěli, ale Ticháč zůstal na poli.
Z kombinované třídy se vyhodnocuje zatím třináct loggerů a vypadá to, že zde se až zas tak moc třást hruškou nebude. Všichni z předních jsou většinou doma. Při vyhodnocování zrovna teď přišli komisaři na něco naprosto unikátního: Alena s Mrazíkem spolupracovali tak úžasným způsobem, že odletěli a přiletěli na vteřinu stejně!!! S úžasem jsme si pustili oba záznamy naráz a zírali na to, jak kromě několika drobných odchylek letěli takřka křídlo na křídlo...
Neoficiální výsledky můžete čekat trochu později, čekáme na dodání záznamů z letů.

27.8. - 16:00
Podle prvních zpráv z tratí to dnes závodníci nemají vůbec lehké. Kumulů je opravdu 1-3/8 a navíc do Čech již zasahuje od severu fronta. Snad díky z předchozích dnů silné prohřátého "českého kotle" se neprojevuje tak, jak bychom mohli čekat. V jižní polovině území počasí jde, ale silný protivítr a ne příliš dobré podmínky pro vývoj stoupáků dělají své.

vis ir

27.8. - 13:50
Jestli bude něco zajímavého až do konce, tak dnešní disciplina. Letíme variantu "B" v obou třídách, ale jestli se závodníci včera vezli, tak dnes to je opět boj. Soudíme podle četných druhých startů do discipliny a hlavně podle nahlášených polních přistání! V poli někde u Měřína už teď sedí Richard Jensen (O2), Daneš Grula (BH) i Jirka Kupec (JK)!!! Byli i tací, kteří se při pohledu na nebe rozhodli "netahat kočku za ocas" a prostě nestartovali: Ivan Harašta, Honza "Chleba" Podhrázský, Martin Vnouček a Pavlína "Horákyně".
Mraky tvářící se jako kumuly v okolí letiště mají hodně divné formy a "rozdrbané" základny. Tak uvidíme, jak se s tím dnes piloti poperou.
Vy také uvidíte! Dnes dorazil televizní štáb ČT 1 a natáčeli a natáčí zpravodajský šot. Momentálně jsou prý i na poli. Jestli stihnou vše zpracovat poznáme dnes v Jihomoravském večerníku (začíná denně před šestou hned po počasí). Tak jestli Vám to vyjde, tak se dívejte.
Jacek připojuje něco aktuálního k postupu studené fronty. Zase napíšeme. Letu zdar!

27.8 - 11:50
Na letišti v Křižanově sílí předstartovní očekávání, piloti jsou ještě celí nadšení ze dvou předcházejících dnů. I přes panující optimismus je však zřejmé, že od severozápadu blížící se fronta asi (určitě) přinese několik neletových dní.
Ale zpět k dnešku. Na vzorně proběhlém briefingu v deset sice původně organizátoři zamýšleli seznámit závodníky se všemi variantami disciplin (tentokrát hned A, B i C), ale od varianty nejdelší se hned upustilo díky rychle se měnícímu počasí v severozápadní části republiky. Momentálně je tedy vyhlášena trať ve variantě B : tj. pro klubku rychlostní polygon 265 km, pro "kombíky" pak také polygon 326 km. V případě, že se počasí nebude vyvíjet tím nejočekávanějším směrem, zálohové "C" je vymyšleno jako 220 km pro klubovou a 240 km pro kombinovanou třídu.
Zatím však všechno vypadá dobře, start je předběžně plánován na 11:00 hodin.
Krátce se vrátíme k úspěšnému včerejšku. Dlouho do noci se nadšeně diskutovalo, zážitků z tratí bylo mnoho. My, co jsme bohužel neletěli, ale byli jen pozemním personálem (nemluvě pak o těch chudácích, kteří seděli v práci), jsme mohli jen závidět. Luděk Kluger byl naprosto konsternován tím, že jeho plán pozorovat piloty na trati z paluby L-200 naprosto ztroskotal na uletivších mu objektech zájmu!
No, dost řečí - tedy slov - jde se do akce…


  Oficiální výsledky 9.disciplíny - Klubová třída
Oficiální výsledky 9.disciplíny - Kombinovaná třída

  IGC - 9.disciplína (zip 1,9M)

26.8. - 20:30

Neuvěřitelné! Po dnešku by to zřejmě chtělo prostudovat všechny výkony uletěné na mistrovstvích u nás. Je pravděpodobné, že dnešní rychlosti jsou ty nejvyšší!

Dnes ráno se plánovala devátá disciplina! Ani ten největší optimista před závody neočekával, že se v druhé polovině srpna, kdy se již rychle krátí dny, poletí Mistrovství republiky, které zcela jistě vejde do dějin plachtařských závodů. Podle předpovědi Jacka se dnes mělo počasí na severu republiky kazit, takže "Huston" postavil trať v sektoru východ - západ jako "Rychlostní let na deklarované trati" (Racing) na polygonu pro klubovou třídu v délce 400,6 km a pro "kombíky" 412,5 km. Start byl naostro stanoven na 11-tou hodinu. Kdo jiný by měl podmínky v roli chrousta zhodnotit, než ten kdo je předpověděl. A tak Jacek 20 minut před startem odletěl s ASW-19, aby potvrdil, že už to tam je a že se start odkládat nebude. Bylo odstartováno a pak se již čekalo, kdy se závodníci ohlásí na dokluzu.
A ti nám připravili dokonalé překvapení. První hlásila 5 kilometr Alena Netušilová již v 15:17 a pak se to začalo z plachtařského nebe jen sypat. Výsledky jsou neuvěřitelné! Dnes v klubové třídě doletěli úplně všichni, předběžně je nejrychlejší Petr Tichý, který letěl průměrem 110,77, druhý Ríša Jensen 110,15 a pod 100 km je to až od 15. místa. Kochajíc se zřejmě krajinou netlačila asi jenom Evička 7(Pavlína Horáčková)62,6km.
V kombi třídě kralovala Jana Vepřeková s neuvěřitelnými 142,73 km!!! Druhý Petr Krejčiřík letěl 143,67 a pod 100 to dnes v této třídě snad neměl nikdo. Smůlu měl pak Franta Vančura, který podrovnal před Jihlavou.
To vše v srpnu, kdy Jacek ráno na briefingu poněkud sarkasticky připomněl, že za 4 měsíce slavíme Štěpána a budeme chystat Silvestra!
Právě teď úspěšní piloti při sklenici chutného piva říkají, že to mohlo být i delší, ti méně úspěšní hledají chyby, kterých se na trati dopustili.
Škoda jen, že vyhlídky počasí nejsou příliš optimistické. Ale i tak to jsou do této chvíle velmi úspěšné závody.

  Oficiální výsledky 8.disciplíny - Klubová třída
Oficiální výsledky 8.disciplíny - Kombinovaná třída

  IGC - 8.disciplína (zip 1,9M)

26.8. - 11:00
Včerejší den všechny piloty povzbudil a dnes se dožadují dlouhých tratí, protože včera "to bylo krátký". Není divu, jestli jste již shlédli neoficiální výsledky 8. discipliny, viděli jste ty rychlosti přes 100, resp. přes 120 v případě "dlouhánů". Vždyť i Stanly Kubíček, který včerejší disciplinu klasicky utavil, nevydržel nervově a poté, co se vypnul Brigadýrovi z vleku z pole plynule navázal a jen tak pro radost si ještě obletěl asi 200 km.
Dnešní Jackova předpověď je stále optimistická, předpokládá, že počasí by mělo být jen o něco horší než včera (ve smyslu "stoupání jenom kolem 3 m/s"). Podle toho se zařídili i plánovači letů, a tak byli na briefingu v 10:00 hodin piloti seznámeni s disciplinou č. 9 - klubová třída poletí klasickou rychlostní úlohu, polygon v délce 400,6 km přes 5 otočných bodů a kombinovaná také rychlostní trať v délce 412,5 km se 4 otočnými body.
Dáli se i jiné věci - pro cenu Fair-play za svou pomoc soupeři si došel Richard Jensen (O2), oceněna byla i duchapřítomnost a rychlá reakce Petra Stárka (66), který byl včera připraven a nezaskočen přetrženým vlečným lanem.
Start do deváté discipliny se plánuje na 11:00 hodin………

26.8 - 8:30

  Oficiální výsledky 7.disciplíny - Klubová třída
Oficiální výsledky 7.disciplíny - Kombinovaná třída


  IGC - 8.disciplína (zip 1,5M)

25.8. - 17:30
"Byla to lať jako prase!" My znalí plachtařského žargonu máme jakous-takous představu, ale jen pro dokreslení té srpnové parády: jak jsem zjistila od Petra Koutného (a ten, jak víme nikdy nepřehání) stoupáky na východě, to byly 3 m/s a víc, na západě 2,5 metry. " Jednou jsem se zadrbal na dva a půl metru!" pravil… Výška základen kolem 1400m.
Situace je teď asi taková - piloti si už dopřávají doletové pivo v baru a vedou "letecké" řeči. Klubová třída je totiž doma celá! Pravděpodobně příliš netaktizovali s vyčkáváním při odletu. Hlavně po včerejšku si pěkně smlsli.
V kombinované čekáme na pár opozdilců, ale oni nejsou zpoždění, oni jen taktizují! Na poli - nám zatím z neznámých důvodů - zůstal jen Stanly Kubíček (S2). Až budou neoficiální výsledky, budou tady…

25.8. – 14:00

Ve 12:00 hodin bylo odstartováno. Omlouváme se za výpadek kamery, chyba nebyla na Vašich přijímačích. Ostatně, Pavel s Jirkou ví, proč provoz nazvali zkušebním. Berte naši snahu jako prostředek k ozvláštnění našeho zpravodajství, jsme však omezeni technickými parametry téměř všeho.
Než se dočkáme příletů chceme vyzdvihnout ukázku kamarádství a fair-play chování. Jedním ze včera „mírně“ poškozených kluzáků při přistání do terénu byl kluzák Broňka Smatany (BS). Ještě večer se pilot společně s Ríšou Jensenem přesunuli do firemní dílny HPH a celou noc vyšívali na zaraženém podvozku. Podařilo se, éro bylo naloženo zpět do tranďáku a závratnou rychlostí se Broněk asi před půl hodinkou přiřítil do Křižanova a chystá se na start do discipliny. A „opravář“ Richard? Ještě před dvanáctou startovala Z-142 do Zbraslavic a letecky byl dopraven na místo konání mistrovství, tj. k nám (ve 12:39) a ještě stihl odstartovat ve svojí třídě! Tak ať se oběma dnes daří! P.S.: Máme zprávy, že vedení se chystá Richardův přístup po zásluze odměnit.
Jen na doplnění musíme napsat, že druhý kluzák (L@K Lenky Kuthanové) doznal jen malého poškrábání a tak na dnešní disciplinu také odstartoval.

  IGC - 7.disciplína (zip 2,7M)


  IGC - 6.disciplína (zip 2,3M)


  IGC - 5.disciplína (zip 1,9M)

25.8. - 11:10
Aby jste si měli v práci při dopoledním kafi co číst, připojujeme pár nejnovějších zpráv z křižanovského zákulisí. Včera po velikém boji s přírodními živly projevujícími se čistou termikou a silným větrem jsou někteří závodníci docela unaveni. Do cíle doletělo v obou třídách shodných 14 šťastlivců, a i ti hovoří o perné práci, fušce, zkrátka perném dni. Máme zprávy o poškození dvou kluzáků kombinované třídy v poli, snad se ale drobné opravy podaří a disciplinu stihnou. Bližší informace o disciplině č. 7 najdete v publikovaných neoficiálních výsledcích.
Ani dnešek však zřejmě nebude výrazně jiný. Artur a spol. naplánovali lety přes oblasti, a to v délkách od 122/340 km pro klubovou a 190/390 km pro kombinovanou. Jacek to zase vidí na čistou, útěchou závodníkům budiž mírnější vítr. Nad letištěm předvádí svá načechraná bříška kumuly jako malované, ale dejte na první dojem!...
Briefing je dnes v 11:00 hodin, start se předpokládá ve 12:00 hodin.

A už jen několik vzkazů, které chceme šířit "hromadnou cestou". Děkujeme Karlovi "Charliemu" Vladařovi za operativní zaslání systému zapojení "baterkové" instalace. To za prvé. A za druhé menší dotaz na Vás: Stihli jste někdo včerejší zkušební přenos startů z webcamery? Plánujeme přenášet atmosféru závodů v předem oznámených časech i nadále (samozřejmě nejlépe se nám podaří zaznamenat starty, u doletů se budeme snažit). Máte zájem? Odpovědi a náměty - pokud tedy nechcete psát Sally - nezasílejte na anketním lístku, ale pište nám na pmcr@lkka.cz. Ahoj! Zdraví Křižanovský Press-team
 

 
   
  TISKOVÉ ZPRÁVY
  TABLO
 
  Naši sponzoři
 
Tento projekt se uskutečnil s podporou Fondu Vysočiny 
   
 
 
 

 

 
 
   
© Plachtařské mistrovství České republiky 2003 - pmcr@lkka.cz